Kollu Bariyer

Bariyer sistemleri günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız ve güvenliğimiz açısından oldukça önemli olan bir sistemdir. Gerek bizim güvenliğimiz, gerekse çevre ve araç geçişlerinin düzen ve kontrolünü sağlayan bir güvenlik mekanizmasıdır aynı zamanda. Güvenlik ve önlem amacıyla üretilen ve kullanılan bariyer sistemlerinin çok çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Çözümler ihtiyaçtan doğar misali birçok yerde gördüğümüz sistem sayesinde daha güvenli bir çevre ve yaşam alanlarında yaşayabiliyoruz. Daha çok resmi kurumlarda karşımıza çıkan bariyer sistemlerini özel kurumlarda, hastaneler, özel okullar, alış veriş merkezleri gibi yerlerde de görebiliyoruz. Son zamanlarda talep oranı oldukça artan büyük ve alan bakımından geniş bir yere sahip villa tipi şahsa ait mülkiyetlerde de bariyer sistemi tercih ediliyor. Şahıslar birden fazla araç sahibinin bulunduğu mekanlarda kontrolü sağlamak amacı ile bariyer sistemine yönelmek zorunda kalıyorlar. Kullanım alanına göre değişiklik gösteren birçok bariyer sistem çeşidi vardır. Bunlardan biri de geçiş kontrol sistemlerinde çok sık kullanılan Kollu Bariyer sistemidir.

Kollu bariyer sistemi, geçiş kontrol sistemlerinde yoğun olarak tercih edilen bir bariyer türüdür. Üretimi elektromekanik olarak üretilir ve tam otomasyon makinelerde, 24 VDC smart ve sessiz bir motora sahiptir. Kullanım alanına ve yerine göre üretilebilen kollu bariyer sistemlerinde 1,5 metreden 8 metreye kadar uzunluk bulunabilir. Standart ölçü olarak belirlenen bu birimlerin dışında firmalar yine kullanılacak alana göre üretim yapabilmektedir.

En önemli nokta olan fiyat konusuna gelince, kollu bariyer sistemi fiyatlandırması kullanılan ürünün kalitesine göre belirlenir. En çok tercih edilen kollu bariyer sistemi dayanıklılığı ile tercihin hakkını veren İtalyan bir marka olan Nice’dır. Arıza oranının neredeyse yok denecek kadar az olması, gece görülen sticker ve ledlerle kolun aydınlatılarak kazaların önlenmesi gibi avantajlara sahip olan marka bu özellikleri ile rakipleri arasından hem kalite hem de fiyat bakımından öne çıkıyor. 

 

KOLLU BARİYER

Üstünde alüminyum, tahta ya da plastik gibi parçalardan oluşan bir kolun yer aldığı sistemlere, kollu sistem adı verilmektedir. İçerisinde yer alan motor sayesinde kol, 90 derece kadar yukarıya kaldırılmaktadır. Yani geçiş izni oluşturulmaktadır. Bu kol aşağıya doğru indirildiğinde de geçiş izni engellenmektedir. Kollu bariyer sistemlerinin hareketlerini yavaş bir halde yapması için bünyesinde yay mekanizması bulunmaktadır. Bu yay sayesinde de kol ağırlığı dengelenecektir. Kollu sistemlerde, kol aşağı inerken araca ya da cisme zarar vermemesi adına fotosel sayesinde bariyerler hareket ederken durabilecektir. Bariyer sistemleri, her türde istenmeyen ve kontrolsüz olan girişlerin önüne geçebilmek, giriş ve çıkışların en iyi şekilde kontrol altında olabilmesi için hem hızlı hem de etkili bir çözüm niteliğindedir.

Araç girişlerinin istenmediği alanlarda ve bu tür girişlerin kontrol altına alınabilmesi için bariyer sistemleri tercih ederek bunu engelleyebilmek hem mal hem de can güvenliği adına oldukça büyük önem taşıyan bir konu başlığıdır. Terör saldırıları ya da suikast tehlikesi bulunan ortamlarda ve araç giriş çıkışlarının olmamasının gerektiği alanlarda üst düzey bir güvenlik oluşturabilmek için üretimlerinin yapıldığı yerden çıkan suikast kapanları ya da mantar bariyer sistemleri gibi kollu bariyer montajı gibi işlemlerin bütün ayrıntılı bilgilerini incelemeniz gerekir. Aslında ihtiyaç duyacağınız önemli bilgileri net bir şekilde öğrenmeniz kesinlikle faydalı olacaktır. Üstelik bilinçli şekilde sistem seçeneklerinden tercih yapmanız sizin için en iyisidir.

Bariyer sistemlerinin çeşitleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz. İlk olarak kollu bariyer fiyatlarını ve diğer özel detaylarını öğrenebilirsiniz. Görsel açıdan estetik bir görünüme sahip olan ve güçlü fonksiyonlara sahip olan kollu sistemlerle araçların giriş ve çıkışlarını kontrol altına alarak bu tür noktalarda güvenlik düzeyini en üstte tutabilirsiniz. Otomatik kollu bariyer fiyatlarının yanı sıra bariyer çeşitlerinin yuvarlatılan dış hatlarıyla çok daha estetik bir görünüm elde edilebildiği görülebilir. Tamamen alüminyum bir gövdeyle paslanma ve çürüme gibi istenmeyen mevsimsel olaylara karşı üst düzey bir koruma sağlanmaktadır. Bununla beraber mikro işlemci kontrol panelleriyle her türlü erişim kontrol sistemlerine de uygun niteliklerdedir. Bu tür özelliklerin daha iyi bir verim sağladığını bilerek tercih yapmalısınız.

KOLLU BARİYER SİSTEMLERİ

İlk olarak bariyer sistemlerinin ne olduğunu bilmek gerekir. Otomatik bariyer sistemleri, araç yolunu engelleyebilmek ve araç geçişlerini kontrol altında tutabilmek için tercih edilen güvenlik cihazlarından biridir. Peki, kollu bariyer sistemlerinin ne gibi özellikleri vardır? Otomatik kollu sistemler, otopark kontrolleri için uygun ve maliyetli bir çözüm alternatifidir. Giriş sistemleri aslında uzaktan kumanda ya da zaman saati gibi farklı cihaz modelleri ile beraber kullanılmak için dizayn edilmiş, trafik hacmi için oldukça ideal olan cihaz modelleridir. Ayrıca kollu bariyer montajının da düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Peki, neden otomatik bariyer sistemleri tercih edilmelidir? Otomatik bariyer sistemleri, tamamıyla özerk ve insansız olabiliyor. Uygun bir maliyet elde ederek çözüm sunmaktadır. Ilımlı ve güvenlik riski bulunan alanlarda otomatik kollu sistemler, trafik ve güvenlik akışını yönetmektedir.

Pek çok erişim alternatifi tuş takımı, RFID kartları ve interkom sistemleri de mevcut olmak üzere entegre edilebiliyor. Mantar bariyer sistemlerinin de bu sektör genelinde geniş yer edindiğini söylemek mümkündür. Kent merkezlerinde yayaların korunması ya da otopark girişlerini sınırlamak, trafik akışını kontrol edebilmek için otomatik mantar bariyer sistemleri kullanılmaktadır. Kollu bariyer fiyatlarının da her bütçeye uyumlu olduğunu belirtmek gerekir. Pnomatik mantar bariyer, hidrolik mantar bariyer, sabit mantar bariyer ve manuel mantar bariyer olarak da çeşitlendirilmektedir. Elbette ki kollu sistemler ile arasında belirgin farklar söz konusudur. Mantar bariyer sistemleri kare ya da silindir formunda olabiliyor. Zeminden çıkan bariyer sistemi şeklinde de tanımlandığı görülebilir. Üst ve alt düzey güvenlik ortamı istenen her türlü alanda tercih edilmektedir.

Otomatik bariyer sistem çeşitleri, personel devamlılığı kontrol sistemleri ile paralel bir şekilde tercih edilebilen, elektrik motorlu olan, uzaktan kumandalar ile kontrol edilebilen zincir bariyer, mantar bariyer ve bariyer sistemleri şeklinde ayrılmaktadır. Otomatik kollu bariyer fiyatlarının öğrenilmesi halinde oldukça geniş bir alanda kullanıldığı görülebilir. Farklı alanlarda personel ya da araçların giriş ve çıkışlarını kontrol edebilmek, bina giriş alanlarında kontrol noktası oluşturabilmek ve araç park etme durumlarını engelleyebilmek amacı ile tercih edilen otomatik bariyer sistemleri, günlük yaşamda en çok otopark giriş alanlarında otomatik kollu otopark bariyer sistemleri şeklinde karşınıza çıkacaktır. Hatta çevrenizde buna benzer daha pek çok sistem mevcut haldedir.

KOLLU BARİYER FİYATLARI

Geçiş kontrol sistemi uygulamalarında özellikle otomobillerin kontrol edilmesi bakımından önemli seçeneklerden biri olan kollu bariyer sistemleri, 6 m genişliğe kadar sıkıntısız bir şekilde kurulabiliyor. Piyasa genelinde elektrostatik boyayla boyanmış fark renk tonlarında modeller yer almaktadır. Kollu bariyer fiyatlarını öğrenerek sizler de kendi kıstaslarınıza uygun bir seçim yapabilirsiniz. Otomatik kollu bariyer sistemi içerisinde bulunan diğer bir uygulama ise, hidrolik mantar bariyerlerdir. Çok daha üst düzey bir güvenlik ihtiyacı olan askeri binalar ya da havaalanı gibi ortamlarda araç geçişlerini yönlendirmek ve önlemek, araç park etmenin yasak olduğu yerlere park yapılmasının önüne geçebilmek amacıyla tercih edilmektedir.

Çok daha ileri bir seviyede olan güvenlik sisteminde, örnek olarak; elçilik binasına araçla düzenlenecek olan saldırıları engelleyebilmek adına tercih edilebilen, darbelere karşı dayanıklılık gösteren otomatik mantar bariyer sistemleri mevcut haldedir. Otomatik kollu bariyer fiyatlarıyla birlikte sizler de mantar bariyer sistemlerinin fiyatlarını öğrenebilir ve uygun görmeniz durumunda tercihinizi yapabilirsiniz. Bu tür bariyer sistemleri, saatte 100 km bir aracı durduracak biçimde tasarlanan ve kullanılan malzeme çeşitleri bu doğrultuda tercih edilmiştir. Mantar bariyer sistemleri, uzaktan kumandalarla haznesine yerleştirilip yolla aynı hizaya gelmektedir. Yani araçların geçişine izin verilmektedir. İhtiyaç olması halinde yine uzaktan kumandalar ile sizlerin belirleyeceği süreler içerisinde yükselebiliyor. Bu tür sistemlere elektrik kesildiği zaman bir anahtarla elle müdahale edilmesi mümkündür.

Otopark bariyer sistemleri ve mantar bariyer sistemleri gibi aşırı popüler hale gelmeyen diğer otomatik bariyer seçenekleri de kapan bariyer ve zincir bariyer sistemleridir. Bu tür bariyer sistemlerinin manuel olarak çalışan modellerine genelde sıkça rastlanmaz. Yine motoru çalışan kapan ve zincir bariyer sistemleri, araç geçişlerini denetleyebilmek ve güvenlik için bir kontrol noktası sağlamak amacı ile tercih edilen sistemlerden ibarettir. Ayrıca kollu bariyer montajı gibi özel işlemlerin de usta vasıflı kişiler tarafından yapılması gerekir. Kapan, zincir, mantar, kollu ve diğer bariyer fiyatlarını öğrenmek için profesyonel markaların tercih edilmesi elbette ki çok daha ideal olacaktır. Site girişleri, alışveriş merkezi, sanayi ve fabrika tesisi kapıları, otoyol ödeme alanları ve otoparklar, havaalanları ve diğer herhangi bir alanda kullanılırsa kullanılsın bu bariyer sistemleri, güvenlik sistemleri ve personel süreklilik kontrol işlemleri için en gerekli görülen ürün seçeneklerinden biri durumundadır.