Personel Takip Sistemi

Personel Takip Sistemi

Personel takip sistemleri, günümüz iş alanında büyük önem ve işleve sahip olan kullanım alanı yüksek sistemlerden biri olarak gözükmektedir. Bir iş yerinde gerekli planlamaların ve amaçların dışına çıkılmaması adına kullanımı gerekli bir sistemdir. Personel takip sistemleri adından da öngördüğümüz gibi, iş yerinde çalışan personelin parmak izi, yüz tanıma sistemi veya oluşturulan bir kart ile takiplerinin sağlanmasıdır. Bu sistem veya kartlar sonucu personelin işe giriş çıkış gibi bilgileri elde elde edildikten sonra yazılım sistemlerine aktarımı sağlanarak kaydı sağlanır ve personelin günlük olarak takibi sağlanmış olur.

Personel takip sistemleri günlük olarak işe giriş çıkış saatlerini takip edebildiği gibi personelin izin günlerini, özlük bilgilerini yani çalışanın özel bilgilerini, işe geç kaldığı günleri ve kullandığı senelik izinleri gibi bilgilerin girişimi sağlanması ile üst kademedeki yöneticiler için raporlama oluşturmasını sağlamaktadır. Bu raporlamalar sonucunda personellerin rahatlıkla takibi sağlanır, performans oranı gözler önüne serilir ve herhangi bir karar verme aşamasında yöneticiler için kolaylık sağlar.

Bu personel takip sistemleri sayesinde personelin performans oranı artacak ve işletmeye en uygun personel kendini ortaya çıkarmış olacak. Bu bilgiler doğrultusunda işletme direk daha verimli çalışma işleyişine sahip olup verim kaybı olmadan doğru çalışma sistemi gerçekleşecektir

Personel takip sistemleri hem daha verimli bir işletme ortamı oluşturmak adına hem de daha güvenli bir işleyiş adına yüksek yarar sağlayacaktır. Birçok seçeneği mevcut olup kartlı geçiş sistemleri, parmak izi tanıma sistemleri, yüz tanıma sistemleri gibi sistemlerle bir arada çalışır. Doğrudan güvenlik adına ise biyometrik sistemler en çok tercih edilen sistemlerin arasında gelmektedir ve günümüz teknolojisinde yüz tanıma ve parmak izi tanıma uygulamaları ile en iyi güvenlik sistemleri olarak görülmektedir.

PERSONEL TAKİP SİSTEMİ OLUŞTURDUĞU RAPORLAMA ÇEŞİTLERİ

  • İş giriş sağlayan ve sağlamayan personellerin bilgilerin raporlanması
  • Personellerin işe başlayış, çıkış ve geç kalma süreleri raporlanması
  • İzinli olarak belirlenen personellerin raporlanması
  • Aylık olarak sağlanan giriş çıkış saatlerinin raporlanması
  • Fazla ve eksik mesai çalışmasının raporlanması
  • İş başında yer alan personellerin raporlanması

Personel takip sistemlerinin kurulumu genellikle teknik odaların yer aldığı kısımlara veya kamera odalarının bulunduğu kısımlara yapılmaktadır. Kayıt altına alınan bilgiler dijital olarak gönderilip yazılımın yer aldığı ve kurulumu gerçekleştiği bilgisayarlarda gözükmektedir.